Разлика помеѓу преработките на „Борис ІІІ“

Одземени 6 бајти ,  пред 9 години
нема опис на уредувањето
 
Цар Борис III е погребан во манастирската црква на Рилскиот манастир. На левата страна од гробот се наоѓа резба изработена на 10 октомври 1943 год. од жители на село Осој, Дебарска околија, на која е напишано:
{{Cquote|На својотсвоя Царь Освободитель Борисъ III отъ признателна МакедонијаМакедония.}}
 
По смртта Борис, ІІІ е наследен од неговиот син [[цар Симеон ІІ]] (1943-[[1946]]).
Анонимен корисник