Разлика помеѓу преработките на „Некропола“

Додадени 2 бајти ,  пред 10 години
нема опис на уредувањето
с (r2.7.1) (Бот Додава: ka:ნეკროპოლისი)
{{Без извори|датум=ноември 2009}}
'''Некропола''' се големи гробишта или место за закопување, а терминологијата доаѓа од грчкиот збор nekropolis - "град на мртвите". Покрај ретките примери за употребата на овој [[термин]] да се означат модерните гробштагробишта надвор од големите [[Град|градови]], овој [[збор]] се користи исклучиво кога се мисли на гробиштата на старите народи, [[Антика|античките]] и [[Среден век|средновековните]] [[Цивилизација|цивилизации]].
 
{{археологија-никулец}}
Анонимен корисник