Анри Динан: Разлика помеѓу преработките

Додадени 69 бајти ,  пред 11 година
нема опис на уредувањето
Нема опис на уредувањето
Нема опис на уредувањето
Неговиот живот, со елементи на фикција, е претсавен во филмот ''Дом а хом'' (1948 год.), во кој учествува Жан Луј Баролт, а периодот од неговиот живот кога бил основан Црвениот крст во меѓународната филмска копродукција ''Анри Динан: црвено на крстот'' (2006 год.). Во 2010 год. театарската група ''Такаразука Реву'' режирала мјузикл базиран на неговот време поминато во Солферино и основањето на Црвениот крст (''Зората во Солферино'' или ''Каде замина Хуманоста?'').
 
==See alsoДруго ==
* [[International Red Cross and Red Crescent Movement]]
 
 
== ReferencesНаводи ==
{{Refbegin}}
 
===Книги на англиски јазик===
===English books===
* Henry Dunant: ''A Memory of Solferino.'' ICRC, Geneva 1986, ISBN 2-88145-006-7 – full text online: [http://www.cicr.org/Web/eng/siteeng0.nsf/html/p0361]
* Pierre Boissier: [http://www.cicr.org/Web/eng/siteeng0.nsf/html/p2041]''History of the International Committee of the Red Cross. Volume I: From Solferino to Tsushima.'' Henry Dunant Institute, Geneva 1985, ISBN 2-88044-012-2
* Peter Masters: ''Men of Destiny.'' Wakeman Trust, London 2008, ISBN 1-87-085555-8 (Paperback edition). See chapter 8 - The Man Behind the Red Cross.
 
===Книги на германски јазик===
===German books===
* Eveline Hasler: ''Der Zeitreisende. Die Visionen des Henry Dunant. '' Verlag Nagel & Kimche AG, Zürich 1994, ISBN 3-312-00199-4 (Hardcover edition); Deutscher Taschenbuch Verlag, München 2003, ISBN 3-423-13073-3 (Paperback edition)
* Martin Gumpert: ''Dunant. Der Roman des Roten Kreuzes.'' Fischer Taschenbuch Verlag, Frankfurt 1987, ISBN 3-596-25261-X
63

уредувања