Разлика помеѓу преработките на „Меморијален центар на АСНОМ“

Нема измена во големината ,  пред 9 години
нема опис на уредувањето
|remarks =
}}
'''Меморијален центар АСНОМ''' е културно историски и спортско рекреативни центар бово целосело [[Пелинце]], посветен на Првото заседание на [[Антифашистичко Собрание за Народно Ослободување на Македонија|АСНОМ]] одржано на [[2 август]] [[1944]] година во [[Прохор Пчињски (манастир)|манастирот Св. Прохор Пчински]].
 
Комплексот се наоѓа поред река [[Пчиња (река)|Пчинја]] бово [[Пелинце]] ([[Општина Старо Нагоричане]]) на два километра оддалеченост од историско место каде е одржано првото заседанје, - [[Прохор Пчињски (манастир)|манастирот Св. Прохор Пчињски]].
 
== Историја ==
239

уредувања