Goce111

Членува од 22 јануари 2011
Додадени 259 бајти ,  пред 9 години
нема опис на уредувањето
Ред хот чили пеперс
Ред хот чили пеперс се Американски бенд формиран во Лос Анџелес во 1983 год. Сегашниот состав на бендот е [[http://en.wikipedia.org/wiki/Anthony_Kiedis Антони Киедис]] (вокал), [[http://en.wikipedia.org/wiki/Flea_(musician) Мајкл Фли Балези]балези] (бас), [[http://en.wikipedia.org/wiki/Chad_Smith Чад Смит]] (тапани), и [[http://en.wikipedia.org/wiki/Josh_Klinghoffer Џош Клингхофер]] (гитара). Нивниот музички стил прави фузија од традиционален фанк со елементи на други видови музика како панк, рок и психоделичен рок. Оригинално групата била составена од гитаристот [[Хилел Словак]] и тапанарот [[Џек Ајронс]]. Меѓутоа Словак умрел од предозираност со дрога во 1988, што резултирало со заминување на Ирон, кој на кратко бил заменет од поранешниот тапанар на[[ Дед Кенедис]],[[ Д.Х. Пелигро]], пред бендот да најде постојано решение со Смит, додека Словак бил заменет со гитаристот Џон Фрусианте. Овој состав ги снимил четвртиот, петиот, шестиот,седмиот, осмит и деветиот албуми Мадерс милк(1989), [http://en.wikipedia.org/wiki/Blood_Sugar_Sex_Magik Блад Шугар Секс Маџик] (1991), калифорникејшн (1999), Бај д веј (2002), and Стадиум Аркадиум (2006), кои биле петте најуспешни албуми на бендот,
 
Blood Sugar Sex Magik е значителна трака за бендот, од која продале над 15 милиони копии, и го дала првиот комерцијален успех на групата. Фрусцианте не се чуствувал пријатно со овој успех и заминал на средината на турнејата за албумот во 1992, со објаснение за зависност од хероин. По регрутирањето на гитаристот Арик Маршал за да ја завршат турнејата, Киедис,Флеа и Смит го вработиле Дејв Наваро за нивниот следен албум, Една жешка минута(1995). Иако успешен, не ги постигнал границите на претходниот албум и биле продадени половина од копиите што ги имал предходниот албум. Кратко потоа, Наваро го напуштил бендот поради креативни разлики. Фрусцијанте свеж по завршувањето на рехабилитацијата, повторно му се приклучил на бендот во 1998 година, по барање на Флеа. Реобединетиот состав се вратил во студио да сними калифорникејшн (1999), кој се продал во 15 милиони копии ширум светот, и со тоа станал нивниот најуспешен комерцијален албум до ден денес. По три години издаден е Бај д веј(2002), кој го продолжил успехот на бендот. Во [[ 2006]], бендот го објавил двојниот албум Стејдијум Аркадиум, кој што бил и нивниот прв албум кој се искачил на прво место во Америка. По светска турнеја на која го претставиле албумот, бендот заминал на заслужен одмор за време на кој Фрусцијанте го најавил неговото зминување од бендот со цел да се фокусира на неговата соло кариера. Џош Клингхофер, кој има работено и на соло проектот на фрусцијанте и како подршка за бендот го зазел неговото место како водечки гитарист.
Ред хот чили пеперс се Американски бенд формиран во Лос Анџелес во 1983 год. Сегашниот состав на бендот е [[Антони Киедис]] (вокал), [[Мајкл Фли Балези]] (бас), [[Чад Смит]] (тапани), и [[Џош Клингхофер]] (гитара). Нивниот музички стил прави фузија од традиционален фанк со елементи на други видови музика како панк, рок и психоделичен рок. Оригинално групата била составена од гитаристот [[Хилел Словак]] и тапанарот [[Џек Ајронс]]. Меѓутоа Словак умрел од предозираност со дрога во 1988, што резултирало со заминување на Ирон, кој на кратко бил заменет од поранешниот тапанар на[[ Дед Кенедис]],[[ Д.Х. Пелигро]], пред бендот да најде постојано решение со Смит, додека Словак бил заменет со гитаристот Џон Фрусианте. Овој состав ги снимил четвртиот, петиот, шестиот,седмиот, осмит и деветиот албуми Мадерс милк(1989), Блад Шугар Секс Маџик (1991), калифорникејшн (1999), Бај д веј (2002), and Стадиум Аркадиум (2006), кои биле петте најуспешни албуми на бендот,
Blood Sugar Sex Magik е значителна трака за бендот, од која продале над 15 милиони копии, и го дала првиот комерцијален успех на групата. Фрусцианте не се чуствувал пријатно со овој успех и заминал на средината на турнејата за албумот во 1992, со објаснение за зависност од хероин. По регрутирањето на гитаристот Арик Маршал за да ја завршат турнејата, Киедис,Флеа и Смит го вработиле Дејв Наваро за нивниот следен албум, Една жешка минута(1995). Иако успешен, не ги постигнал границите на претходниот албум и биле продадени половина од копиите што ги имал предходниот албум. Кратко потоа, Наваро го напуштил бендот поради креативни разлики. Фрусцијанте свеж по завршувањето на рехабилитацијата, повторно му се приклучил на бендот во 1998 година, по барање на Флеа. Реобединетиот состав се вратил во студио да сними калифорникејшн (1999), кој се продал во 15 милиони копии ширум светот, и со тоа станал нивниот најуспешен комерцијален албум до ден денес. По три години издаден е Бај д веј(2002), кој го продолжил успехот на бендот. Во [[2006]], бендот го објавил двојниот албум Стејдијум Аркадиум, кој што бил и нивниот прв албум кој се искачил на прво место во Америка. По светска турнеја на која го претставиле албумот, бендот заминал на заслужен одмор за време на кој Фрусцијанте го најавил неговото зминување од бендот со цел да се фокусира на неговата соло кариера. Џош Клингхофер, кој има работено и на соло проектот на фрусцијанте и како подршка за бендот го зазел неговото место како водечки гитарист.
Ред хот чили пеперс имаат освоено 6 греми награди. Бендот има продадено над 60 милиони албуми ширум светот, имал осум песни во топ 40 на билборд 100 најслушани песни од кои три биле во топ 10, пет број еден синглови на рок листата, и держи рекорд од 11 број еден синглови на Модерен рок листата.
[[Историја]]
Ред хот чили пеперс Ентони Киедис, Хилел Словак, Фли, и Џек Ајронс за вренме на присуството на фаир факс хајскул во Калифорнија. Нивниот прв настап бил на Ритам Лонг преед публика од околу 30 луѓе. Создадена е песна за оваа пригода, која вкучувала импровизирање на музика од бендот додека киедис повторувал поема која тој ја напишал со наслов Надвор во Л.А. бидејки Словак и Ајронс биле посветени на друга група ВАт ис дис, имале намера тоа да биде еден единствен настап. Мегутоа настапот бил толку жив што бендот бил поканет да настапи повторно наредната недела. Поради овој неочекуван успех бендот го променил името во Ред хот чили пеперс, кои имале уште некојкун големи шоуа во различни клубови во Л.А. Шест песни се снимани од овие почетни настани со што била создадена првата демо лента на бендот.
Неколку месеци по нивниот прв настап Ред хот чили пеперс се известени од ЕМИ дека имаат потпишано договор. Две недели порано ВАт ис дис ?Исто така потпишале договор но со МЦА. Словак и Ајронс сеуште го сметале Ред хот чили пеперс како нивни спореден проект и се откажале за да можат да се посветат на [[ВАтhttp://en.wikipedia.org/wiki/What_Is_This%3F Ват ис дис ?]]. Наместо да го растурат бендот киедис и Флеа одлучиле да регрутираат нови членови. Чиф Мартинес, пријател на Флеа, бил повикан да се приклучи на бендот, а аудицијата за нов гитарист го дала Џек Шерман.
Гитаристот на Ганг оф фор, Енди Гил бил повикан да го продуцира нивниот прв албум. И покрај негодувањата од Киедис и Флеа тој ги натерал да свират почист и попријатен за ушите звук. Нивниот деби албум Д ред хот чили пеперс бил одбјавен на 10 август 1984 година. Иако албумот не постигнал којзнае какова продажба, радиото и МТВ помогнале да се создаде и група на обожаватели. На крај албумот бил продаден во 300 000 копии. За време на првата турнеја, имало постојана тензија помеѓу Киедис и Шерман која ги комплицирала работите во самиот бенд. Шерман бил избркан набргу, со враќањето на Словак нба кој му здосадило од [[What is This?]].
 
[[Фрики Стајли]] и турнејата [[The Uplift Mofo Party Plan (1985-88)]]
[[ред хот чили пеперс]] во [[1988]] за време на [[The Uplift Mofo Party Plan]] турнејата [http://en.wikipedia.org/wiki/George_Clinton_(musician) Џорџ Клинтон] бил избран за продуцент на следниот албум на бендот Фрики Стајли. Албумот е сниман во познатото Детроитско студио Арби и Фанки јунајтед саунд систем кое се наоѓа во кругот на кампусот на Вејн Стејт универзитетот. Клинтон комбинирал многу стилови и елементи од панк и фанк во репертоарот на бендот, со што му дал на бендот да инкорпорира различни стилови во музиката на бендот. Бендот имал подобра врска со Клинтон отколку со Гил, но Фрики Стајли објавен на 16 август 1985, не постигнал некој значителен успех и не се издвоил на ниту една листа. А и турнејата за албумот се сметала за непродуктивна.
Во песната "Yertle the Turtle" од овој албум слушнат е глас како како вели : "Look at that turtle go bro." Ова било спомнато во автобиографијата на Киедис кој вели дека овој глас е на дилерот на кокаин на Клинтон, кој што неможел да го плати и затоа го ставил во песна.
Бендот се појавил во филмот трашин во 1986 каде ја исполниле песната Blackeyed Blonde од албумот [[Freaky Styley]]. Во овој период бендот се појавил и во филмот [[Таф Гајс]] каде настапувале Брт Ланкестер и Кирк Даглас, каде ја извеле песната Set It Straight во еден клуб во Лос Анџелес.
Клиф Мартинез бил избркан од групата во летото 1986, а Киедис рекол дека осеќа дека мартинез сакал да си замине. [[Џек Ајронс]], кој бил без работа и ослободен од било какви обврски повторно се приклучил кон бендот заедно со Кеида, Фли и Словак. Бендот се обидел да го најми Рик Рубин за нивниот следен албум, но тој не го прифатил бизнис предлогот. Бендот потоа го најмиле Мајкал Беинхорн кој бил последен избор за бендот. Песните се оформувале брзо, и сеоформил албумот, кој бил спој на панк и фанки како и претходниот албум, но имал поголем пристап до панкрок. Повторното обединување на четирите првични членови на бендот ја обновило нивната креативност за време на процесот на снимање.
На 29 септември 1987 објавен е [[Д уплифт мофо парти плен]], првиот албум на овој бенд кој се нашол на топ листите. Иако бил на 148 место на билборд 200 наслушани албуми ова било огромен успех за бендот во споредба со претходните два албуми.
За време на овој период, Кидис и Словак развиле сериозни зависности од дрога, често напуштајки го бендот. Зависноста на Словак довела до негова смрт на 25 јуни 1988, набргу по завршувањето на турнејата. Киедис избегал од градот и не присуствувал на погребот на Словак. Ајронс исто така ја напуштил групата, велејки дека несака да работи во група каде неговите пријатели умираат. Тој потоа се приклучил на грипата Прел Џем; мегутоа во [[1998]] тој ја напуштил групата со објаснение дека не е задоволен од турнеите.
[http://en.wikipedia.org/wiki/Mother's_Milk Мајчино млеко] [[(1989-90]].)
Во обид да се справат со смрта на Словак и со заминувањето на Ајронс, киедис и Фли привремено го ангажирале тапанарот на Дед Кенедис Д.Х. Пелигро и гитаристот Двејн Блекбрд Мекнајт. Ниеден не покажал некој особен интерес па така тие биле заменети набрзо. Меѓутоа присуството на пилегро имало една витална, долгорочна последица за бендот, неговата поврзаност со [[Џон фрусцианте]], познаник на Пелигро, кој се пријавил за празното место за гитарист во бендот. Фрусцијанте бил фасциниран од бендот, и затоа се пријавил, а набргу бил и примен во бендот.
Три недели пред почетокот на снимањето, бендот сеуште бил без тапанар, и покрај неколкуте заинтересирани. Филип Фиш Фишер од сродниот бенд од Лос Анџелес Фишбоун накратко се приклучил на бендот и е вклучен во песната "Taste the Pain". На крај пријател на групата им посочил тапанар, Чад Смит, кој се покажал како доста успешен. Киедис бил скептичен но на крај се согласил да го примаат во групата. На аудицијата Смитнесамо што го достигнал ритамот на Фли туку бил толку добар што почнал да ја води групата. По оваа успешна аудиција Киедис,Фрусцијанте и Фли го примиле Смит во бендот. На Смит му било наредено да си ја избричи главата за да се вклопи во стилот на бендот, но сепак му било дозволено да се приклучи на бендот кога не го направил тоа.
Снимањето на четвртиот албум на бендот било проследено со конфликт со продуцентот Мајкл Беинхорн чија примарна агенда да и даде на гитарата на Фрусцијанте гласен, моќен звук слично на абразивните тонови кои ги има во хеви металот. Оваа модификација му создала главоболки на Фрусцијанте бидејки не се вклопувала во неговиот стил на свирење.
Четвртиот албум на Чили пеперс [[Мајчино млеко]] бил објавен во август 1989 и ги дал првите модерни поп рок хитови за бендот. Имало песна посветена на Словак, Нок ме даун, тејст д пејн која била насловна песна на филмот Не вели ништо. Песната Меџик Џонсон посветена на играчот на Лејкерс и сограѓанинот, сеуште се пее на натпреварите на лејкерси. Албумот стигнал до 52 место на американската топ листа на албуми и станала првата златна плоча за бендот.
Superstardom, Blood Sugar Sex Magik и првото заминување на [[John Frusciante]] [[(1990–92]])
Во 1990, бендот почнал да соработува со Ворнер Брадерс рекордс, со Рик Рубин кој бил најмен да го продуцира нивниот тогаш неименуван пети албум. Рубин ги продуцирал сите последователни албуми на бендот. Процесот на пишување бил далеку попродуктивен отколку кога се создавал Мајчино Млеко, а Киедис велел дека секој ден има музика која тој ја создава.
Бендот се впуштил во шестмесечен процес на снимање на новиот албум, олгиот период на проби, пишување песни и вклучувањето на идеи. Меѓутоа Рубин бил незадоволен со судиото за снимање, со став дека бендот подобро ке функционира во средина кој не е толку христијанска. Тој наидел на неверојатна, огромна, историска куќа на мала оддалеченост од местото каде сите живееле. Рубин бил сегашниот сопственик на куќата, и за следните неколку месеци членовите на бендот речиси ниеднаш не ја напуштиле куќата за време на снимањето на албумот. Смит одлучил да не живее во куќата мислејки дека во неа има духови.
Бендот неможел да се одлучи за името на албумот, но за рубин името на една песна особено се истакнувало "Блад шугар секс маџик". Иако песната ја немало на албумот руби верувал дека тоа е најдоброто име за албумот кој го имале во тоа време
На [[24 септември]] [[1991]] објавен е албумот [["Блад шугар секс маџик"]]. [["Гив ит авеј"]] била првата песна од овој албум, која освоила греми награда во 1992 за најдобар хард рок изведба со вокал, истанала првата песна која се искачила на прво место на листата на Модерен рок. Баладата "Андер д бриџ" била објавена како втор сингл, и стигнала до 2 место на билборд сто најслушани песни, највисоко досега за било која песна на бендот, а со тоа станала и една од најпознатите песни на бендот. Самиот албум бил интернационална сензација, со продадени над 15 милиони копии. Овој албум исто така многу влијаел и за проширување на обожавателите на овој бенд. Тој исто така бил и ставен на 310 место на листата на магазинот Ролин Стонс на 500 најдобри албуми на сите времиња, и во 1992 тој достигнал до трето место во САД на само една година од објавувањето. Успехот на бендот и зависностите од дрога го земале својот дел на фрусцијанте, кој го напуштил бендот за време на Јапонската турнеја во мај 1992. Гитаристот Арик Маршал бил најмен како замена за Фрусцијанте. Маршал се појавил и во видео записот за песните "Брејкин д грл", [["Иф ју хаф то аск"]] и на завршувањето на шетвртата сезона на Д симсонс "красти гетс кансед".
Во септемри 1992, бендот настапи на МТВ музичките награди. Бендот бил номинран за седум награди вклучувајки и видео на годината, а од сите номинации добиле три награди вклучувајки го Избор на гледачите, награда која се доделува по избор на гледачите.
На [[24 фебруари]] [[1993]] бендот заедно со [[Џорџ Клинтон]] и д П фанк Ал Старс ја извеле [["Give It Away"]], на сцената на греми наградите, песна кој подоцна таа вечер му донела на бендот греми награда. Овој настап ке го означи крајот на [[Blood Sugar Sex Magik]] турнејата и ке биде последен настап на Маршал. На негово место бил ангажиран Џеси Тобијас од бендот од Лос Анџелес- мајчин јазик. Меѓутоа неговата ангажираност во бендот не траела долго, а остатокот од членовите казале дека едноставно хемијата не е вистинска. Тие на крај го најмиле Дејв Наваро, кој бил подготвен да се приклучи кон бендот откако веке еднаш ги одбил откако Фрусцијанте ги одбил.
One Hot Minute (1993–97)
Нааваро најпрво се појавил со бендот на Вудсток во 94 год, каде тие носеле огромни костими, кои биле метални, итие речиси неможеле да свират на нивните инструментите. Бендот по настапот на вудсток, имале кратка турнеја кој вклучила и настап како предгрупа на Ролинг Стонс. Според Киедис овој настап бил ужасно искуство. Иако изгледало како бендот да функционира добро, односите помеѓу тројцата основачи и Наваро почнале да се влошуваат. Неговото различно музичко искуство се покажало како несоодветно откако почнале да свират заедно, и продолжило да биде проблем во наредните години. Неговиот прв и единствен албум со ред хот чили пеперс, Една жешка минута, е снимен и објавен на 12 септември 1995 по многу поместувања на датумот. Бендот го опишува албумот како потемен и со потажни песни од претходните албуми. И покрај различноста албумот бил комерцијален успех. Со 8 милиони копии продадени ширум светот. Овој албум го дал и третиот сингл кој се искачил на прво место, баладата Мај Френдс.
Stadium Arcadium (2005–07)
Во 2006 бендот го објавил албумот Стадиум Аркадиум кој бил добитник и на греми, продуциран од Рик Рубин. Иако биле создадени 38 песни со цел да се објават како три одделни албуми, во размах од 6 месеци, бендот наместо тоа избрал и бјавил 28 песни во двоен албум. А останатите 10 песни биле објавени подоцна на Б страната, мегутоа само 9 од 10 биле објавени на б страната. Тоа бил нивниот прв албум кој стигнал до 1 место на листата во САД, каде останал две недели, и дебитирал на прво место во Велика Британија и 25 други земји. Stadium Arcadium е наречен најдобро продаван албум на годината, со продадени 7 милиони примероци, и забележал и најдобра продажба за една недела од сите албуми за таа година.
Првата песна од албумот Дани Калифорнија, и била најбрзо продавана песна, дебитирала на врвот на Модерен рок листата, и била на 6 место на билборд 100 и стигнала на 2 место во Велика Британија. Наредната песна исто така се искачила високо на листите во 2006 год. Песната Сноу која била објавена во доцна 2006 година , поминала многу рекорди до 2007. Песната станала нивни 11 број еден хит, и имале вкупно 81 недела на првите места на листите. Исто така тоа било прв пат да имаат три синглови последователно на прво место. "Десекрејшн Смајл"била објавено интернационално во фебруари 2007 и стигнала на 27 место во [[Велика Британија]]. "хамп д бамп" била наредна песна за америка и канада но поради позитивниот фидбек за видеото, песната била интернационално објавена во мај 2007.
Бендот почнал нова светска турнеја во подршка на последниот албум во 2006, почнувајки со промотивни концерти во Европа и имале турнеја која траела речиси два месеци од мај до средината на јули. Во оваа турнеја Џош Клингхофер бил како 5 член на бендот, надополнувајки делови за гитара, пратечки вокали, овозможувајки им на песните да изгледаат исто како на снимените материјали. Бендот потоа се префрлил на турнеја во Северна Америка од почетокот на август до по почетокот на ноември. Бендот ја почнал 2007 година со втора турнеја во Северна Америка но овојпат го вклучиле и мексико како додаток на САД, од средината на јануари до средината на март. По ова следеле настапи во многу градови во Австралија и Нов Зеланд во Април а потоа и концерти во Јапонија во почетокот на јуни. Ред хот чили пеперс ја завршиле нивната турнеја со трета турнеја во Европа која траела од јуни до август. Тие се појавиле и на Лајв еарт концертот во Лондон во Вембли Стадијонот на 7 јули 2007. За време на текот на нивната турнеја, бендот се појавил на неколку фестивали како Оксиген во јули 2006, Лалапалоза во август 2006 во Грант Парк, Chicago, настапи во Калифорнија 2007 и многу други настапи.
Во фебруари 2007 стадиум Аркадиум освоил 5 греми награди: Бест рок албум, бест рок сонг ("Dani California"),бест рок перформанс бај а дуо ор а рок груп вит вокал ("Dani California"), Best Boxed Or Special Limited Edition Package, и бест продусер (Rick Rubin). Церемонијата вклучила и настап на Сноу, нивниот најпопуларен сингл во тоа време.
Анонимен корисник