Маат: Разлика помеѓу преработките

Додадени 108 бајти ,  пред 12 години
нема опис на уредувањето
[непроверена преработка][проверена преработка]
Нема опис на уредувањето
Нема опис на уредувањето
{{Без извори|датум=ноември 2009}}
[[Податотека:Maat.jpg|thumb]]
'''Ма’ат''' или Мает, се претпоставува дека се изговарало Мух-ахт, претставувал древен египетски концепт за вистината, поредокот - закон, моралност и правда - што бил обоготворен како божица. При создавањето откако Маат воспоставила ред во универзумот од хаосот, таа била задолжена за регулирање на ѕвездите, годишните времиња и дејствата на смртниците и боговите.
 
Нејзиното име значи: „праведност“, „верност“, „вистина“, „правично“, „постојано“, „непроменливо“ и слично. Таа била претставена како жена на која на рацете и' е нанижена низа од големи пердуви, кои формираат големи крилја.
 
==Референци==
*Египетска религија - египетската идеја за задгробниот живот - Е.А. Волис Баџ
 
{{Египетски божества}}
282

уредувања