Разлика помеѓу преработките на „Св. Недела - Блатец (археолошко наоѓалиште)“

с
Бот: козметички промени
с (Бот додава Шаблон: Без извори)
с (Бот: козметички промени)
|тип=могила
|период=римско време
}}Археолошкиот локалитет '''[[Света Недела - Блатец (археолошки локалитет)|Света Недела]]''' е [[Могила|могила]] од [[Римско време|римското време]]. Се наоѓа северно од селото [[Блатец]], на левиот брег на реката [[Осојница]]. Висока е [[10]] м, а во основата има пречник од околу [[60]] м. На [[Површина|површината]] се гледаат [[Гроб|гробови]] со [[Камен|камени]] [[Конструкција|конструкции]], поставени во правец исток-запад, секундарно вкопани во средновековието. Според исказите на К. Костадинов, пред 40 години [[Могила|могилата]] била прекопана по средината, при што биле најдени [[Метал|метални]] [[Предемет|предмети]] кои не се зачувани.
 
== Види исто така ==
Други археолошки локалитети во околината на [[Виница]].
{{:Блатец (археолошки локалитети)}}
 
== Литература ==
* Археолошка карта на Република Македонија, Том 2, [[1996]], издание на [[МАНУ]], [[Скопје]], [[Македонија]].
 
== Надворешни врски ==
 
{{археологија-никулец}}
 
[[Категорија: Република Македонија (археолошки локалитети)]]
[[Категорија:Археолошки локалитети во Македонија]]
[[Категорија:Виница (археолошки локалитети)]]
[[Категорија:Блатец (археолошки локалитети)]]
[[Категорија:Археолошки локалитети во Република Македонија од типот на могила]]
[[Категорија: Археолошки локалитети во Република Македонија од римско време]]
941.847

уредувања