Бугарски јазик: Разлика помеѓу преработките

Одземени 100 бајти ,  пред 12 години
с
→‎Некои бугарски изрази: ситни; на шишето пиво си пише "пиво" :-)
Нема опис на уредувањето
с (→‎Некои бугарски изрази: ситни; на шишето пиво си пише "пиво" :-))
* Какво правите? - (официјално, или множинска форма) - Што правите? Како сте?
* Добре съм - Добар сум
* Всичко най-хубаводобро! - Сѐ најдобро!
* ПоздравиПоздрав! - Поздрав!
* Честит рожден ден! - Среќен роденден!
* Благодаря (официјално и неофицијално) - Благодарам
* Не - Не
* Може би - Можеби
* Бира/Пиво - пиво (поимот ''пиво'' ретко се користи во бугарскиот јазик)
* Ще се видим скоро - Ќе се видиме наскоро
* Ще се видим утре - Ќе се видиме утре
398

уредувања