Отвори го главното мени

Скелетон на Зимските олимписки игри 2010 - жени

Скелетон на
Зимските олимписки игри 2010
Skeleton pictogram.svg
мажи   жени
Квалификации


Натпреварите во скелетон во женска конкуренција на Зимските олимписки игри 2010 се одржаа на 18 и 19 февруари.

Сите натпревари се одржаа во Вислер. На 18 февруари, со почеток во 16:00 и 21:00 по локално време се одржаа првите две трки, а третата и четвртата се одржаа следниот ден со почеток во 15:15 и 20:30.

Британката Ејми Вилијамс на својата земја и го донесе првиот златен медал на Зимските олимписки игри по 1980 година, кога злато освоил Робин Казинс во уметничко лизгање.

Освојувачи на медалиУреди

Надворешни врскиУреди