Сицилијански браќа (филм од 1968)

Сицилијански браќа е филм од 1968 година, режиран од Мартин Рит.

„Сицилијански браќа“
РежисерМартин Рит
СценаристЛуис Џон Карлино
Главни улогиКирк Даглас
Алекс Корд
Ирена Папас
Лутер Адлер
Премиерадекември, 1968
Времетраење96 мин.
ДржаваСАД
Јазиканглиски

ЗаплетУреди

Синот на моќен мафијашки дон се враќа дома после воена служба во Виетнам и сака сам да си го води животот, но семејната традиција, интригите и препирките за моќ на неговиот постар брат полека го вметнуваат и него во тој свет.