Симона Фишер-Хјубнер

Симона Фишер-Хјубнер (родена во Либек, 1963) - експертка за ИТ безбедност и личен интегритет и професорка на Катедрата за компјутерски науки на Универзитетот Карлстад.[1][2]

Фишер-Хјубнер е членка на Советот за сајбер безбедност во Шведската агенција за граѓански непредвидени состојби (МСБ) од 2011 година. Покрај тоа, таа е шведска претставничка на IFIP Техничкиот комитет 11 за безбедноста на информациите и приватноста и координаторка на шведската мрежа на докторанти за ИТ безбедност (SWITS).

ПоврзаноУреди

НаводиУреди

  1. „Simone Fischer-Hübner | Karlstads universitet“. www.kau.se. Посетено на 2020-10-06.
  2. „Simone Fischer-Hübner - Data Transparency Lab“. web.archive.org. 2018-09-12. Архивирано од изворникот на 2018-09-12. Посетено на 2020-10-06.CS1-одржување: бот: непознат статус на изворната URL (link)