Сент Дејвид (парохија во Свети Винцент и Гренадини)

Парохијата Сент Дејвид е административна парохија на Свети Винцент и Гренадини, на островот Свети Винцент. Главен град на парохијата е градот Шатобелер.

  • Површина: 80 км²
  • Население: 6,700 жители (2000)
Сент Дејвид
Парохија
Координати: 13°17′03″N 061°14′29″W / 13.28417° СГШ; 61.24139° ЗГД / 13.28417; -61.24139
Држава Свети Винцент и Гренадини
Главен градШатобелер
Површина
 • Вкупна80 км2
Надм. вис.&100000000000012340000001.234 м
Население
 • Вкупно6,700

Надворешни врски уреди