Свинг (2002 филм)

Свинг е француски филм на Тони Гатлиф, објавен во 2002 година.

СинопсисУреди

Во предградие на Стразбур, Алзас, Франција, десетгодишното момче Макс, го поминува својот летен одмор со својата баба. Слуша ромска музика на Мануш како се пушта во локален бар и се воодушевил. Тој отишол да ги посети циганите во потрага по гитаристот, таму се среќава со една млада ромка „Свинг“. Таа го запознава Макс со нејзината циганска заедница која живее во камп приколки и јавни станови. Во текот на неколку дена, Макс е одведен во заедницата за да биде сведок на ромскиот начин на живот, традиции, познавање на растенијата и особено нивната музика Мануш. Макс е особено фасциниран од Миралдо, ромскиот гитарист што првпат го слушнал во барот, и барал да земе часови по гитара од него (Миралдо го свири еден од најголемите гитаристи на џипси џезот, Чаволо Шмит).

Макс и Свинг развиваат блиска врска, поставена на многу силни и привлечни музички моменти (некои ја содржат музиката на Џанго Ренарт). Макс слушал од една баба што пуши (ја игра Хелен Мерштајн) како таа и уште едно дете биле единствените преживеани од групата Роми кои биле застрелани и погребани за време на Втората светска војна. На мешаното алжирско/римско наследство на режисерот му се оддава почит со прикажување на музички џем сесија со Миралдо и Калид, кои ги игра Абделатиф Чарани.

Филмот доаѓа до кулминација кога Макс конечно научил да свири циганска мелодија за време на неговата лекција, но токму како што претпоставувате дека Миралдо успеал да го научи, тој претрпува срцев удар надвор од својот караван и умира. Следејќи ја ромската традиција, караванот и личните предмети на Миралдо се запалени. Но одморот на Макс привршува, а Макс и Свинг се разделуваат со тага. Импликацијата е дека статусот Гаџо на Макс (ромски термин што ги означува оние кои не се од таа етничка група) е јаз меѓу нив.

ДеталиУреди

 • Наслов: Свинг
 • Режисер: Тони Гатлиф
 • Сценарио: Тони Гетлиф
 • Кинематографија: Клод Гарние
 • Оригинална музика: Мандино Рајнхард, Чаволо Шмит, Абделатиф Чарани, Тони Гетлиф
 • Датум на издавање: 20 март 2002 година
 • Француски и ромски со англиски преводи
 • Жанр: Драмска комедија
 • Времетраење: 87 мин.

УлогиУреди

 • Оскар Коп: Макс
 • Лу Реч: Свинг
 • Чаволо Шмит: Миралдо
 • Мандино Рајнхард: Мандино
 • Абделатиф Чарани: Калид
 • Фабиен Мај: бабата на Макс
 • Бен Зимет: Доктор Либерман
 • Колет Лепаж: сопругата на Миралдо
 • Мари Генин: Мајката на Макс
 • Хелен Мерштајн: бабата

Критичко вреднувањеУреди

 • Секогаш има нешто магично во филмот на Тони Гатлиф. Па, како најновиот филм на Гатлиф „Свинг “ се совпаѓа со неговите претходни филмови. Веста е добра. „Свинг “ е возбудлив. „Свинг “ е живописен. „Свинг “ е чиста магија. И да, таа чудесна енергична музика се врати. Според зборовите на самиот Тони Гетлиф, „Музиката е слободата што ме инспирира кога ги снимам моите филмови и ми дава енергија да излезам и да запознавам луѓе ширум светот. Филмот не можеше да се сними без музика“. Режисерот и писателот Тони Гатлиф уште еднаш ни носи искуство кое го вклучува циганскиот свет и нивната култура.[1]
 • „Замав е несомнено лабав, недостаток во трилерот, веројатно, но предност за филм кој се обидува да долови минлив момент нежен како светлина на езерцето“. Рик Мекгинис, кој му доделил 4 ѕвезди.[2]

НаводиУреди

 1. „Archived copy“. Архивирано од изворникот на 2011-04-05. Посетено на 2011-01-12.CS1-одржување: архивиран примерок како наслов (link)
 2. McGinnis, Rick. „movie review - swing (2002)“. Rickmcginnis.com. Архивирано од изворникот на 2011-07-28. Посетено на 18 May 2018.

Надворешни врскиУреди