Светски регистар на морски видови

Светски регистар на морски видови (англиски: World Register of Marine Species) е база на податоци која се стреми да обезбеди авторитативна и сеопфатна список на имињата на морските организми. Содржината на регистарот е изменувана и одржувана од научници, специјалисти за секоја група организми. Регистарот е основан во 2008 година и финансиран од страна на Европската Унија. Во септември 2012 година во регистарот биле запишани 214.921 видови на морски организми.

Светски регистар на морски видови
КратенкаWoRMS
Основана2008
СедиштеОстенде, Белгија
Координати51°13′40.25″N 2°56′28.07″E / 51.2278472° СГШ; 2.9411306° ИГД / 51.2278472; 2.9411306
Мреж. местоmarinespecies.org

Надворешни врски уреди