Саша Барбул е роден во 1981 година. во Жабаљ, Србија. Тој е дипломиран машински инженер, глумец, ромски активист и режисер. Студирал и студии по право и новинарство во Нови Сад .

Кариера

уреди

Во 2001 година, настапил во неговата прва претстава Рома, а потоа која била изведена во Жабаљ, и која исто така ја режирал. Од 2001 година, Барбул работи на проекти за ромската заедница во Србија и Австрија. Во 2005 година заминал во Виена, каде што глумел во различни сценски настапи: Futur Roma со Никола Радин и Liebesforschung со Тина Леиќ (2006); Во 2013 година, тој учествувал во претставата Österreicher, integriert euch! (Божја партија), Neue Bohemian Gastarbeiteroper (Александар Николиќ), како и во драмите Botschaft von Astoria (Сандра Селимовиќ) и Die Irre von Chaillot (Манфред Михалке).

Од 2007 до 2011 година, Барбул повторно живеел во Србија поради проблеми со дозволата за престој во Австрија. Таму го направил својот прв документарен филм „ Газела - привремено засолниште за 100-500 години 2009 година“. заедно со Владан Јеремиќ. Следувале филмовите Bitte nicht vergessen, Amaro Drom - Unser Weg и Roma Boulevard . Во 2012 година се оженил со Матилда Леко, која сега живее во Виена. Тој моментално работи со Филомена Грас на семеен портрет во една српска ромска населба.

Своето прво кинематско искуство Барбул го остварил во играниот филм на Харалд Сичерик, „Bad Fucking“. Неговата прва истакната улога бил во австро-германскиот криминален филм Das ewige Leben во режија на Волфганг Мурнбергер.[1] Потоа гостувал во австриската телевизиска серија 4 Frauen und 1 Todesfall (Волфганг Мурнбергер).

Од февруари до мај 2015 година година, тој го организирашл првиот фестивал на ромски филм во Виена[2]

Саша Барбул е член на ИРФЦ (Меѓународна комисија за ромски филмови) и „Mindj Panther Roma Armee Fraktion“.

Наводи

уреди
  1. „Filmografie von Sasa Barbul“ [Filmography of Sasa Barbul]. Skip – Das Kinomagazin. Архивирано од изворникот на 2015-04-25. Посетено на 19 October 2015.
  2. „Über uns“ [About us]. Opre Roma Film Festival. Архивирано од изворникот на 2016-10-19. Посетено на 19 October 2015.