Поврзано Сахел, Тунис, за регионот во источен Тунис.

Сахел или Сахелов Појас (од арапски ساحل, sāḥil, брег или граница на Сахара) е полусув савански екорегион во Африка, кој се граничи на север со пустината Сахара и со плодната савана на југ, регион познат како Судан.

Сахел
Сахелиска Акација савана

НаводиУреди

Надворешни врскиУреди