Репрезентација на Словенија во хокеј на мраз

Репрезентација на Словенија во хокеј на мраз — национална екипа водена од Хокејски сојуз на Словенија. Моментално, екипата се наоѓа на 15. место на Светскиот пласман (2017). Нивен најдобар резултат е 13. место на Светското првенство, додека најдобар пласман на IIHF е 12. место.[1][2][3][4][5][6][7]

Словенечки играчи на Светското првенство во 2008 година

Шест играчи од Словенија биле одбрани во НХЛ од 1998 година; Анже Копитар и Јан Муршак играле во лигата.[8]

НаводиУреди

  1. Грег Вишински (18 февруари 2014). „Slovenia's miracle on ice continues; Swedes up next for 'Slovenderella'. Sports.yahoo.com. Посетено на 27 септември 2016.
  2. „Slovenia hockey becoming feel-good story of 2014 Winter Olympic ice hockey with quarter-final berth | The National“. Thenational.ae. 18 февруари 2014. Посетено на 27 септември 2016.
  3. „Slovenia's ice hockey team secure Olympic berth“. Sloveniatimes.com. 5 септември 2016. Посетено на 27 септември 2016.
  4. „Devoted Coach and Gifted Son Lead Slovenia to Hockey Heights“. The New York Times. Посетено на 27 септември 2016.
  5. „Ice hockey: Slovenia extend magical run into quarters | SBS News“. Sbs.com.au. 18 февруари 2014. Посетено на 27 септември 2016.
  6. „STA: Slovenia's ice hockey team secure Olympic berth“. English.sta.si. 4 септември 2016. Посетено на 27 септември 2016.
  7. „News“. Slovenia.si. Посетено на 27 септември 2016.
  8. Митја Лисјак (24 јуни 2017). „Po 11 letih na naboru Lige NHL spet izbran Slovenec“ (словенечки). RTV Slovenija. Посетено на 24 јуни 2017.

Надворешни врскиУреди