Прстенеста фока
Научна класификација
Царство: Animalia
Колено: Chordata
Класа: Mammalia
Ред: Carnivora
Семејство: Phocidae
Потсемејство: Phocinae
Род: Pusa
Вид: P. hispida
Научен назив
Pusa hispida
(Schreber, 1775)
Синоними
Phoca hispida

Прстенеста фока (Phoca (Puca) hispida)

Должина 1,3-1,5 м
Тежина 45-95 кг
Живеалиште поларни води околу ледената покривка
Распространетост Арктик, северен Пацифик, северен Атлантик, Балтичко Море, Охотско Море

Препознатлива по кружните шари, прстенестата фока живее на целиот Антарктик, на отворено море близу морскиот лед, како и под ледот во кој копа дупки низ кои вдишува воздух. Таа може да нурка до еден час. Се храни со риби, и зоопланктон. Женките ги раѓаат младенчињата на ледот, во кој претходно копаат дувла. Ова животно е омилен плен на белите мечки, кои ги ловат во дувлата или кога ќе испливаат на површината на водата за да вдишат воздух.

Наводи уреди

  1. Pusa hispida. IUCN Red List. Version 2008. International Union for Conservation of Nature. 2008. Посетено на 29 January 2009. Database entry includes justification for why this species is of least concern

Надворешни врски уреди