Предлошка:Country data СССР

Икона за документација Документација за предлошка

Предлошка:Country data СССР е внатрешен содржател на податоци и не е предвиден за непосредно превемтнување. Се користи на посреден начин, преку предлошките знаме, знамеикона и други.

Поврзано: Знаме на СССР

Стандардни параметри

ПараметарВредностЗначење
alias СССР Наслов на главата статија (СССР)
flag alias Flag of the Soviet Union.svg Назив на сликата (File:Flag of the Soviet Union.svg, прикажана горе-десно)

Варијанти на знамињата

ОзнакаЗнаме (40п)Назив на сликата
1923Flag of the Soviet Union 1923.svg
1955Flag of the Soviet Union 1955.svg
navalNaval Ensign of the Soviet Union.svg

Воени бајраци, павилјони и стандарди

Предлошкава има и варијанта на знамето наменета за военатата морнарица што може да се користи со Предлошка:Морнарица:

  • {{морнарица|СССР}} Soviet Navy
  • {{знамеикона|СССР|naval}}СССР

Истозначници што пренасочуваат

Предлошкава може да се користи и преку алијас (применет како пренасочување кон оваа предлошка):
Алијас{{знаме|алијас}} извод{{државнознаме|алијас}} извод
Советски Сојуз (преглед) СССР СССР
USSR (преглед) СССР СССР
Советскиот Сојуз (преглед) СССР СССР
Soviet Union (преглед) СССР СССР

Пример за употреба

  • {{знаме|СССР}} СССР
  • {{знамеикона|СССР}}СССР

Употреба на варијанта

  • {{знаме|СССР|1923}} СССР
  • {{знамеикона|СССР|1923}}СССР

Употреба на алијас за пренасочување

  • {{знамеикона|Советски Сојуз}}СССР
  • {{државнознаме|Советски Сојуз}} СССР
  • {{знаме|Советски Сојуз}} СССР

Сродни предлошки

Погледајте ги и следниве сродни предлошки што содржат country_data: