Полицаецот од Петлов рид

Полицаецот од Петлов рид е југословенска ттелевизиска серија од 12 епизоди. Снимена е во 1992 година и 1993 година во режија на Михаило Вукобратовиќ, сценариото го напишал Предраг Перишиќ [1] Премиерно била прикажана на РТС 1, во два одделни циклуси,на 7 февруари 1993 година [2] до 4 декември 1994 година [3]

Кратка содржина

уреди

Полицискиот инспектор Бошко Симиќ има пет деца и четири жени. Вешт во постапките, необичен татко и „мајка“ за своите деца, единствени за неговите поранешни и идни жени. Сите негови поранешни сопруги се многу успешни деловни жени, а нивните кариери не оставаат време за семеен живот, додека Бошко живее со своите деца во куќа на Петлов рид.Со текот на времето, неговиот професионален живот страда затоа што неговиот шеф не сака да толерира постојани одложувања и отсуства од работа.Животот на неговотонеобично семејство е полн со комични ситуации,но семејната љубов помага секогаш да се најде најдобриот излез од секоја ситуација.

Список на епизоди

уреди
Епизода Епизода (сезона) Име на епизодата Премиерно емитување
Првата сезона
1 1 Машка мајка 7 февруари 1993 година
2 2 Киднапирање 14 февруари 1993 година
3 3 Двоен обрт 21 февруари 1993 година
4 4 Љубов на прв поглед 28 февруари 1993 година
5 5 Сенка 7 март 1993 година
6 6 Во тајна мисија 14 март 1993 година
Втора сезона
7 1 Одмазда 30 октомври 1994 година
8 2 Чие е тоа бебе 6 ноември 1994 година
9 3 Сведок 13 ноември 1994 година
10 4 Опасен криминалец 20 ноември 1994 година
11 5 Патување во Америка 27 ноември 1994 година
12 6 Фатална грешка 4 декември 1994 година
Новогодишен специјал
13 7 Заљубен полицаец 31 декември 1994 година

Користена литература

уреди
  1. „Полицајац са Петловог брда - домаћа серија“. domace.serije.co.rs. Архивирано од изворникот на 25. 08. 2015. Посетено на 25. 7. 2013. Проверете ги датумските вредности во: |accessdate=, |archive-date= (help)
  2. „Policajac sa Petlovog Brda: Season 1, Episode 1“. imdb.com. Посетено на 25. 7. 2013. Проверете ги датумските вредности во: |accessdate= (help)
  3. „Policajac sa Petlovog Brda: Season 2, Episode 6“. imdb.com. Посетено на 25. 7. 2013. Проверете ги датумските вредности во: |accessdate= (help)

Надворешни врски

уреди