Парана (Аргентина)

Парана (шпански: Paraná) — град во Аргентина во провинцијата Ентре Риос. Според проценката за 2005 година, во градот имало 249.539 жители.

НаселениеУреди

Според проценките, во градот во 2005 година живееле 249.539 жители.

Движење на населението
1980 година. 1991 година. 2001 година.
161.638 207.041 [1] 235.967 [1]

НаводиУреди

Надворешни врскиУреди