Осаму Маеда (роден 5 септември 1965) — јапонски фудбалер.

Јапонија Осаму Маеда
Лични податоци
Роден на 5 септември 1965(1965-09-05)(58 г.)
Роден во Јапонија
Позиција Напад
Кариера*
Години Клуб Наст. (Гол.)
1988–1996 Yokohama Flügels
Репрезентација
1988–1989 Јапонија Јапонија 14 (6)
*Настапи и голови само на првенствени натпревари

Статистика

уреди
  Јапонија
Сезона Настапи Голови
1988 5 1
1989 9 5
Вкупно 14 6

Надворешни врски

уреди