Овен Ендру Фарел (роден на 24.09.1991) е англиски професионален рагби-играч, кој моментално игра за Рагби Премиер Лигата, во клубот Сараценс . Фарел има играно на меѓународни рагби натпревари за Англија од 2012 година. Претходно играше за Британските и Ирските лавови и бил капитен на Англија од 2018 година. За многумина тој се смета за еден од најдобрите моментално активни играчи на рагби во светот, откако беше номиниран за Светски рагби играч на годината во 2012, 2016 и 2017 година.[1]

Овен Фарел во декември 2015

Неговиот татко е Енди Фарел, кој играл рагби за Англија и е актуелен главен тренер на Ирската репрезентација.

Раниот живот уреди

Овен Ендру Фарел е роден на 24 септември 1991 година во Билинге, Виган, Ланкашир. Тој започна да игра рагби во родниот град на осумгодишна возраст за Виган Сент Патрикс .[2] Кога неговиот татко Енди потпишал за Сараценс во 2005 година, неговото семејство се преселило во Харпенден во Хертфордшир, каде Овен на возраст од 13 или 14 години за првпат се запознал со рагби .[3]

Личен живот уреди

Тој се ожени со својата долгогодишна девојка Georgорџина „Георги“ Фарел во јули 2018 година.[4] Нивниот син, Томи Фарел, е роден во март 2019 година.[5]

  1. „Owen Farrell and Maro Itoje nominated for World Rugby's player of the year award“. The Telegraph (англиски). 2017-11-13. ISSN 0307-1235. Посетено на 2019-05-22.
  2. „Marsh backs young Farrell“. Wigan Today. Johnston Publishing. 18 January 2012. Архивирано од изворникот на 2013-02-22. Посетено на 12 March 2012.
  3. Squires, Neil (3 December 2011). „Owen Farrell: Before we moved south I'd never played union, only on a computer“. Daily Express. Посетено на 12 March 2012.
  4. „Owen Farrell's wife is Georgie Lyon who married England rugby star in lavish ceremony“. mirror.co.uk. Посетено на 27 October 2019.
  5. „Owen Farrell pulls out of Saracens vs Glasgow Warriors to attend birth of child“. mirror.co.uk. Посетено на 27 October 2019.