Мцхета-Мтијанетија

(Пренасочено од Мтсхетија-Мтианетија)
Мцхета-Мтјианетија

მცხეთა-მთიანეთის მხარე
Mtskheta-Mtianelis mkhare

Location of Mtskheta-Mtianeti within Georgia

General info
рег. ISO 3166 код: GE-MM
Површина: 6,785 км2
Население: 125,000 (2002)
Адм. поделба: 5 региони
Главен град: Мцхета
Губернатор: Васил Маглапрериѕе
Врска: Официјален сајт

Мцхета-Мтијанетија (груз.: მცხეთა-მთიანეთი) е регион во источна Грузија. главен град е Мцхета. Има површина од 6.785 км2 и вкупно население од 125.000 жители(2002).

Mtskheta-Georgia.jpg

Надворешни врскиУреди