Мостот Ајои (јапонски: 相生橋, ајои хаши) ― необичен мост во облик на "Т" со три насоки во Хирошима, Јапонија. Првичниот мост, изграден во 1932 година, бил цел на атомската бомба во Хирошима во 1945 година, бидејќи неговиот облик лесно се препознавал од воздухот. Иако мостот не бил уништен од атомската експлозија, тој претрпел големи штети. По војната, мостот бил саниран и останал во функција скоро четири децении, пред да биде заменет со нов мост (изграден како реплика) во 1983 година. Преживеаниот дел од подниот носач од првичниот мост последователно бил дониран во Меморијалниот музеј Хирошима.

Современиот реконструиран мост Ајои
Областа околу земјата по бомбардирањето во Хирошима. Мостот Ајои во облик на „Т“ бил видлив во близина на центарот.
Првичниот мост Ајои

Најдолгиот дел од мостот ја преминува реката Ета северно од островот кој го содржи округот Накаџима-чо. Спуштањето на долниот тек на „Т“ го поврзува главниот мост со островот, а исто така е и северен влез во Меморијалниот парк Хирошима.

НаводиУреди

Надворешни врскиУреди

Координати: 34°23′47″ N; 132°27′09″ E / 34.3964° СГШ; 132.4526° ИГД / 34.3964; 132.4526