Метро станица Г.М. Димитров

Метро станица „Г.М. Димитров“ (бугарски: Метростанция "Г. М. Димитров") ― станица на Софиското метро во Бугарија. Била отворена на 8 мај 2009 година.[1]

Г.М. Димитров

Г.М.Димитров
Општи информации
МестоСтудентски комплекс 1756, Софија
Координати42°39′46″N 23°21′28″E / 42.66278° СГШ; 23.35778° ИГД / 42.66278; 23.35778Координати: 42°39′46″N 23°21′28″E / 42.66278° СГШ; 23.35778° ИГД / 42.66278; 23.35778
СопственикОпштина Софија
Линии1, 4
Перонистранични
Колосеци2
Објект
Вид градбаземја
Нивоа на пероните2
Други информации
Код на станицата3021; 3022
Историја
Отворена8 мај 2009 (2009-05-08)
Локација
Карта

Разменувачница со друг јавен превоз уреди

  • Градски автобуски превоз: 88, 280, 294, 413
  • Приградски автобуски превоз: 67, 69, 70, 123

Местоположба уреди

Галерија уреди

Наводи уреди

  1. „Bulgaria Capital Sofia to Launch New Metro Line“. Sofia, Bulgaria: Novinite.com. 7 мај 2009. Посетено на 7 февруари 2023.

Надворешни врски уреди