Месајид или Мусајид (арапски: مسيعيد), а понекогаш именуван како Ум Саид — град во Катар. Месајид се наоѓа на околу 50 километри јужно од Доха, главниот град на државата. Месајид до 2004 бил општина, но потоа била споена со Вакра.

Месајид
مسيعيد
општина
Местоположба на Месајид во Катар.
Местоположба на Месајид во Катар.
Координати (Ум Саид): 24°59′ N; 51°33′ E / 24.98° N; 51.55° E / 24.98; 51.55Координати: 24°59′ N; 51°33′ E / 24.98° N; 51.55° E / 24.98; 51.55
Држава Катар
главен центарУм Саид
Површина
 • Вкупна176 км2 (68 ми2)
Население (2004)
 • Вкупно9,870
 • Густина0,056/км2 (0,15/ми2)
Часовен појасИАВ (UTC+03)
ISO 3166QA

МестоположбаУреди

Месајид се наоѓа на околу 50 километри јужно до Доха. На исток и на југ градот излегува на Персискиот Залив, додека на север и запад се граничи со Вакра.

НаселениеУреди

Следната табела го прикажува населението во Месајид.[1][2]

население
март 2004 март 1997 март 1986
12674 7640 6437

Следната табела ги прикажува раѓањата на млади според род и националност.[3][4]

година Катарци, мажи Катарци, жени вкупно Катарци странци, мажи странци, жени вкупно странци вкупно мажи вкупно жени вкупно
2001 3 1 4 31 38 69 34 39 73
2002 2 0 2 32 18 50 34 18 52
2003 1 2 3 29 23 52 30 25 55
2004 1 3 4 48 55 103 49 58 107
2005 3 2 5 33 32 65 36 34 70
2006 2 3 5 31 39 70 33 4 2 75
2007 1 2 3 40 21 61 41 23 64

НаводиУреди

ПоврзаноУреди

Надворешни врскиУреди

Матична страница