Марк Л'вович Кадин е руски диригент и музички директор со украинско потекло. Тој се родил на 28 април 1965 година. [1] [2] [3]

Кадин од 2017 година е диригент на Симфонискиот оркестар на Бугарското национално радио. [4]

НаводиУреди

  1. Camelia Busu (August 28, 2018). „Invitaţi de prestigiu ai Filarmonicii Oradea“ (романски). Посетено на 2018-09-23.
  2. Stephanie Marie Bernardino (August 30, 2018). „Lani-MPO number pegged at ₱1M plus“. Manila Bulletin Entertainment. Посетено на 2018-09-23.
  3. Isah V. Red (August 16, 2018). „Sharon Cuneta is celebrating her 40th year in the business with a grand concert happening next month“. Manila Standard. Посетено на 2018-09-23.
  4. „New season of Bulgarian National Radio Symphony Orchestra starts under baton of maestro Mark Kadin“. BNR. September 28, 2017. Посетено на 2018-09-23.