Максвел Џенкинс

Максвел Џенкинс (роден на 3 мај 2005 година) — американски глумец кој е познат по своите улоги во „Предавство“ и „Смислата“.[1] Во 2016 година, тој ја имаше улогата на Рајан Јенсен во „ Еден човек“. Од 2018 година, тој се појави како Вил Робинсон во серијата Изгубени во Вселената, преработка на Нетфликс од ТВ сериите од 1965 година.[2][3][4]

Максвел Џенкинс

Џенкинс е син на Џеф Џенкинс, поранешен кловн на Ринлинг и Џули Гринберг. Тие се соосновачи и директори на Чикаго со седиште во полноќниот циркус, чии приходи помагаат за финансирање на општите подобрувања за парковите во Чикаго.[5] Џенкинс започнал да настапува со циркусот на тригодишна возраст,[6] вршејќи дела како прошетка во затворач, жонглирање и играње мандолин.

Максвел ја започна својата глумечка кариера во предавството на АБЦ на 8-годишна возраст во 2013 година.[6]

НаводиУреди

  1. Verhoeven, Beatrice (November 12, 2014). „Gerard Butler's 'The Headhunter's Calling' Casts Maxwell Jenkins (Exclusive)“. The Wrap. Посетено на 20 September 2016.
  2. Andreeva, Nellie (2016-09-20). „Toby Stephens To Topline 'Lost in Space' Netflix Remake, Maxwell Jenkins To Co-Star“. deadline.com. Посетено на September 20, 2016.
  3. Phelan, Zehra (11 April 2018). „Exclusive: Maxwell Jenkins, Mina Sundwall & Taylor Russell on playing the Robinson Kids in Lost in Space“. Hey Guys. Посетено на April 24, 2018.
  4. Ahr, Micheal. „Lost in Space: 'Too Good Not To Develop'. Den of Geeks. Архивирано од изворникот на 2018-10-02. Посетено на April 24, 2018.
  5. Knight, Meribah (September 15, 2011). „Just Children, but Training for the Center Ring“. The New York Times. Посетено на 22 April 2018.
  6. 6,0 6,1 „From the Circus Ring to Outer Space: Maxwell Jenkins“. Midnight Circus. www.midnightcircus.net. Посетено на 22 April 2018.