Лагос (сојузна држава)

Лагос, понекогаш именувана како држава Лагос за да се разликува од метрополитенската област Лагос, е држава сместена во југозападната геополитичка зона на Нигерија. Најмала во областа на 36 држави во Нигерија, со над 15 милиони жители,[7] државата Лагос е несомнено економски најважната држава во земјата, која го содржи Лагос, најголемата урбана област на нацијата. Тоа е голем финансиски центар и би била петта по големина економија во Африка, кога би била земја.[8]

Лагос (сојузна држава)
Ìpínlẹ̀ Èkó  (јоруба)
Држава
Печат на дражавата Лагос
Амблем
Прекар(и): Las Gidi . Gidi
Местоположба на државата Лагос во Нигерија
Местоположба на државата Лагос во Нигерија
Земја Нигерија
Геополитичка зонаЈугозапад
Date created27 May 1967
Главен градИкеја
Области на локалната самоуправа во Нигерија|Број на области20
Управа
 • Гувернер[1]Бабајиде Санво Олу (APC)
 • заменик гувернерКадири Хамзат (APC)
 • Сенатори
 • Претставнички домЛиста
 • Главен обвинителОпејеми Оке
Површина
 • Вкупна3,577 км2 (1,381 ми2)
Население (2006 census)[3][4]
 • Вкупно9,113,605
 • проц. од (2012 by LASG)17,552,940[2]
 • Ранг1st of 36
 • Густина2,5/км2 (6,6/ми2)
GDP
 • Year2014
 • Total$91 billion[5]
 • Per capita$4,333
Час. појасWAT (UTC+01)
ISO 3166NG-LA
HDI (2018)0.673[6]
medium · 1st of 37
Мреж. местоlagosstate.gov.ng

Има најголема густина на население од државите во Нигерија. Вистинскиот број на население е спорен помеѓу официјалниот попис на Нигерија од 2006 година и многу повисоката бројка што ја тврди владата на државата Лагос.[се бара извор] Годишен БДП на државата Лагос е 1 трилион наири.

Државата Лагос граничи на север и исток со државата Огун. На запад дели граници со Бенин. Неговите јужни граници се со Атлантскиот Океан. 22% од неговите 3.577 км2 се лагуни и потоци.[9]

Наводи

уреди
  1. See List of Governors of Lagos State for a list of prior governors
  2. „Population-Lagos State“. Lagos State Government. Архивирано од изворникот на 18 October 2015. Посетено на 21 February 2016.
  3. „FEDERAL REPUBLIC OF NIGERIA : 2006 Population Census“ (PDF). Архивирано од изворникот (PDF) на 5 March 2012. Посетено на 25 July 2016.
  4. „2006 PHC Priority Tables – NATIONAL POPULATION COMMISSION“. population.gov.ng (англиски). Архивирано од изворникот на 10 октомври 2017. Посетено на 10 октомври 2017.
  5. Akinkuotu, Eniola (21 January 2015). „We can double Lagos GDP, says Ambode“. The Punch NG. Архивирано од изворникот на 24 March 2015. Посетено на 16 March 2015.
  6. „Sub-national HDI - Area Database - Global Data Lab“. hdi.globaldatalab.org (англиски). Посетено на 2018-09-13.
  7. „Lagos State, Nigeria“. Архивирано од изворникот на 2021-11-03. Посетено на 2014-03-29.
  8. John M. O. Ekundayo (2013). Out of Africa: Fashola: Reinventing Servant Leadership to Engender Nigeria's Transformation. AuthorHouse. стр. 135. ISBN 9781481790406.
  9. „Lagos | Nigeria Education“. nigeria-education.org. Архивирано од изворникот на 2020-05-05. Посетено на 2020-05-30.