Лавдагребенско село во Егејска Македонија, Република Грција.

Лавда
Лавда во рамките на Егејска Македонија
Лавда
Местоположба на Лавда во Егејска Македонија
Лавда на карта

Карта

Шифра во ЕЛСТАТ 1501080601

Географија и местоположба уреди

Историја уреди

Во Отоманското Царство уреди

На Етнографската карта на Битолскиот Вилает од 1901 г. Лавда се води како чисто грчко село во Гребенската каза на Серфиџенскиот санџак со 32 куќи.[1]

Стопанство уреди

Демографија уреди

Општествени установи уреди

Културни и природни знаменитости уреди

Редовни настани уреди

Личности уреди

Култура и спорт уреди

Иселеништво уреди

Наводи уреди

  1. Михајловски, Роберт, уред. (2017). Етнографска карта на Битолскиот вилает (PDF). Каламус. стр. 71.

Надворешни врски уреди