Лабаница (Гребенско)

село во Гребенско, Егејска Македонија

Лабаницагребенско село во Егејска Македонија, Република Грција.

Лабаница
Лабаница во рамките на Егејска Македонија
Лабаница
Местоположба на Лабаница во Егејска Македонија
Лабаница на карта

Карта

Шифра во ЕЛСТАТ 1501050401

Географија и местоположба

уреди

Историја

уреди

Во Отоманското Царство

уреди

На Етнографската карта на Битолскиот Вилает од 1901 г. Лабаница се води како чисто грчко село во Гребенската каза на Серфиџенскиот санџак со 15 куќи.[1]

Стопанство

уреди

Демографија

уреди

Општествени установи

уреди

Културни и природни знаменитости

уреди

Редовни настани

уреди

Личности

уреди

Култура и спорт

уреди

Иселеништво

уреди

Наводи

уреди
  1. Михајловски, Роберт, уред. (2017). Етнографска карта на Битолскиот вилает (PDF). Каламус. стр. 72.

Надворешни врски

уреди