Критаракгребенско село во Егејска Македонија, Република Грција.

Критарак
Критарак во рамките на Егејска Македонија
Критарак
Местоположба на Критарак во Егејска Македонија
Критарак на карта

Карта

Шифра во ЕЛСТАТ

Географија и местоположба уреди

Историја уреди

Во Отоманското Царство уреди

На Етнографската карта на Битолскиот Вилает од 1901 г. Картарана се води како чисто грчко село во Гребенската каза на Серфиџенскиот санџак со 13 куќи.[1]

Стопанство уреди

Демографија уреди

Општествени установи уреди

Културни и природни знаменитости уреди

Редовни настани уреди

Личности уреди

Култура и спорт уреди

Иселеништво уреди

Наводи уреди

  1. Михајловски, Роберт, уред. (2017). Етнографска карта на Битолскиот вилает (PDF). Каламус. стр. 72.

Надворешни врски уреди