Кривци (Гребенско)

село во префектурата Гребен, Егејска Македонија


Кривци — село во Гребенско, Егејска Македонија, денес Грција.

Кривци
Кривци во рамките на Егејска Македонија
Кривци
Местоположба на Кривци во Егејска Македонија
Кривци на карта

Карта

Шифра во ЕЛСТАТ 1501070301

Географија и местоположба уреди

Историја уреди

Во Отоманското Царство уреди

На Етнографската карта на Битолскиот Вилает од 1901 г. Крувци (Корфица) се води како чисто грчко село од мешана (муслиманска и православна) вероисповед во Гребенската каза на Серфиџенскиот санџак со 135 куќи.[1]

Стопанство уреди

Демографија уреди

Општествени установи уреди

Културни и природни знаменитости уреди

Редовни настани уреди

Личности уреди

Култура и спорт уреди

Иселеништво уреди

Наводи уреди

  1. Михајловски, Роберт, уред. (2017). Етнографска карта на Битолскиот вилает (PDF). Каламус. стр. 73.

Надворешни врски уреди