Колкапируа (шпански: Colcapirhua) или Кулкапирва (кечуански: Qullqapirwa, „место за складирање“)[1] е град во департманот Кочабамба во централна Боливија. Градот е седиште на општината Колкапируа во покраината Квилаколо. Градот се наоѓа на 2.497 метри надморска височина. Според податоците од 2001 година, градот има население од 41.637 жители.

Колкапируа
Colcapirhua
Qullqapirwa
град
Колкапируа is located in Боливија
Колкапируа
Колкапируа
Местоположба во Боливија
Координати: 17°25′00″S 66°15′00″W / 17.41667° S; 66.25000° W / -17.41667; -66.25000Координати: 17°25′00″S 66°15′00″W / 17.41667° S; 66.25000° W / -17.41667; -66.25000
Држава Боливија
ДепартманДепартман Кочабамба
ПокраинаКвилаколо
ОпштинаКолкапитуа
Управа
 • ГрадоначалникЛонгинес Ногалес Фуентес (2007)
Надм. вис.&100000000000024970000002.497 м
Население (2001)
 • Вкупно41.637
Часовен појас-4 (UTC-4)

НаводиУреди

ПоврзаноУреди

Надворешни врскиУреди