Ким Брајтбург

Ким Александрович Брајтбург е руски композитор, пејач, клавијатурист и автор на повеќе од 600 песни. Има 5 уметнички рок композиции и 7 мјузикли. Брајтбург се прославил како основач на советската прогресивна рок група Дијалог (1978–1991), во подоцнежните години станал успешен мејнстрим претприемач, меѓу неговите најпознати проекти се популарните реални шоуа за таленти „Народен уметник“, [1] „Тајната на успехот“ и „Битката на хоровите“. [2] [3]

Брајтбург во 2006 година, придружувајќи ја Лариса Долина на словенската чаршија во Витебск

НаводиУреди

  1. How the Become People's Artists. Omsk, Novoe Obozrenye, February 2005
  2. „Ким Александрович Брейтбург“. Kino-Teatr. Посетено на 16 May 2015.
  3. Kim Breitburg story Архивирано на 14 август 2015 г. at the Casanova (musical) site

Надворешни врскиУреди