Киба Лумберг, вистинско име Кирсти Лејла Аники Лумберг (родена на 27 мај 1956) - фински уметник и автор од ромско (кале) потекло. Таа е позната како критичар на традиционалната ромска култура.

Животопис уреди

Лумберг била роден во Лаперенранта. Таа избегала од своето семејство на 13-годишна возраст поради страв, насилство и потчинување. Многу од нејзините дела се вдахнати од нејзиното искуство од детството.[1] Лумберг се здобила со публицитет на национално ниво во 1997 година кога на телевизија била прикажана телевизиска мини-серија од традиционалниот живот на Ромите, заснована на нејзиното сценарио, насловена како „Тумма и хехкува вери. Во 2007 година Лумберг добила смртни закани откако ја критикувала ромската култура на телевизија.[2]

Заедно со другите истакнати членови на финската ромска заедница, Лумберг, перкусионистот Рајнер Фриман и авторот Веијо Балцар, ја критикувале Миранда Вуоласранта, претседател на Европскиот ромски и патувачки форум, обвинувајќи ја за минимизирање на проблемите и исклучување на критичките мислења.[3][4][5] Во 2008 година, Вуоласранта била принудена да плати парична казна, откако Лумберг ја обвинила за клевета на карактерот.[6]

Лумберг бил кандидат за Левата алијанса на финските парламентарни избори во 2007 година[7] и во 2009 година за Европски парламент.[8]

Наводи уреди

  1. „Архивиран примерок“. Архивирано од изворникот на 11 ноември 2007. Посетено на 8 април 2021.
  2. „Архивиран примерок“. Архивирано од изворникот на 13 ноември 2011. Посетено на 8 април 2021.
  3. „Kiba Lumberg teki rikosilmoituksen Ylen kirjeestä - HS.fi - Kulttuuri“. web.archive.org. 14 ноември 2011. Архивирано од изворникот на 2011-11-14. Посетено на 8 април 2021.CS1-одржување: бот: непознат статус на изворната URL (link)
  4. „Ajankohtainen kakkonen | yle.fi | Arkistoitu“. vintti.yle.fi. Посетено на 8 април 2021.
  5. „Seuraava sukupolvi: Kokkolan romaniyhteisö on muutoksen edessä | Image“. www.apu.fi. 18 април 2016. Посетено на 8 април 2021.
  6. „Vuolasrannalle sakot Kiba Lumbergin loukkauksesta - HS.fi - Kulttuuri“. archive.is. 26 мај 2012. Архивирано од изворникот на 2012-05-26. Посетено на 8 април 2021.CS1-одржување: бот: непознат статус на изворната URL (link)
  7. „Presidentinvaalit“. Yle Uutiset. Посетено на 8 април 2021.
  8. „Eurovaalit 2009“. Yle Uutiset. Посетено на 8 април 2021.