Кајачали или Каја Чали е солунско село во Егејска Македонија, Република Грција.

Кајачали
Кајачали во рамките на Егејска Македонија
Кајачали
Местоположба на Кајачали во Егејска Македонија
Кајачали на карта

Карта

Шифра во ЕЛСТАТ

Географија и местоположба уреди

Историја уреди

Стопанство уреди

Демографија уреди

Општествени установи уреди

Културни и природни знаменитости уреди

Редовни настани уреди

Личности уреди

Култура и спорт уреди

Иселеништво уреди

Наводи уреди

Надворешни врски уреди