Каролина Екхолм (18 октомври 1964 година, Таби [1] ) е шведска економистка .

Образование и истражување

уреди

Екхолм, докторирала во 1995 година на Одделот за економија на Лундскиот универзитет .[2] Како истражувач, таа се фокусирала главно на ефектите од глобализацијата . Од 1 април 2010 година е исто така професор на Универзитетот Стокхолм .

Кариера

уреди

Екхолм служела како еден од петте заменик гувернери во Сверигес Риксбанк, централна банка на Шведска, од 2009 до 2014 година.[3] Таа заминала пред да и истече мандатот за да ја преземе улогата на државен секретар на министерката за финансии Магдалена Андерсон кога социјалдемократите дошле на власт во 2014 година.[4]

Во септември 2017 година, Екхолм била одбиена од опозицијата кога била предложена за функцијата гувернер на Риксбанк.[4]

Наводи

уреди
  1. http://www.altinget.se/person/karolina-ekholm
  2. Karolina Ekholms CV
  3. „Riksbanken, pressmeddelande 30 januari 2009: Ny vice riksbankschef – Karolina Ekholm“. Архивирано од изворникот на 2011-10-17. Посетено на 2013-03-28.
  4. 4,0 4,1 Johan Sennero and Daniel Dickson (September 22, 2017), Exclusive: Front-runner Ekholm blocked as new Riksbank governor - sources Reuters.