Источна покраина (Руанда)

Источна покраина (Intara y'Iburasirazuba; Province de l'Est) — најголема и најнаселена покраина во Руанда. Покраината била создадена во јануари 2006 година како дел од реформите на владата за децентрализација на Републиката.

Источна покраина
Intara y'Iburasirazuba
покраина
ДржаваРуанда
Гл. градРуамагана
Окрузи
Управа
 • ГувернерОдет Увамарија (2011-)
Површина
 • Вкупна9,813 км2 (3,789 ми2)
Население (15 август 2012)[1]
 • Вкупно2,600,812
 • Густина275/км2 (710/ми2)
Нас. местаКубунго, Њагатаре, Њамата, Гахини, Кабароре, Кагитумба

Покраината е поделена на седум окрузи: Бугесера, Гацибо, Кајонза, Нгома, Кирехе, Њагатаре и Румагана. Главен град на покраината е Румагана.

Покраината е создадена од поранешните покраини Кибунго и Уматара, поголемиот дел од Рурално Кигали и делови од Бјумба.

Наводи

уреди
  1. MINALOC
  • Briggs, Philip & Booth, Janice (2006) Rwanda - The Bradt Travel Guide. 3rd ed. London: Bradt Travel Guides. ISBN 1-84162-180-3
  • Chrétien, Jean-Pierre (2003) The Great Lakes of Africa: Two Thousand Years of History Hardcover ed. Cambridge, MA: MIT Press. ISBN 1-890951-34-X
  • Dorsey, Learthen (1994) Historical Dictionary of Rwanda. Scarecrow Press. ISBN 0-8108-2820-0
  • Ministry of Local Government, Republic of Rwanda (MINALOC): "Eastern Province Архивирано на 16 мај 2018 г.". Performance contracts in Year 2009-2010 (July 2009-June 2010). Accessed on 2010-03-11.
  • Munyakazi, Augustine & Ntagaramba, Johnson Funga (2005). Atlas of Rwanda French ed. Oxford: Macmillan Education. ISBN 0-333-95451-3

Надворешни врски

уреди


1°45′S 30°30′E / 1.750° ЈГШ; 30.500° ИГД / -1.750; 30.500