Елизабет Ема Сојер, родено име Џонс (5 септември 1813 - 30 август 1842 година) била англиска сликар во Маслено сликарство,[1] позната како Ема Џонс или Ема Сојер.

Елизабет Ема Џонс е родена во Лондон во 1813 година, и учела француски, италијански и музика. На многу рана возраст таа станала ученичка на белгискиот сликар Франсоа Симонао (1783–1859), кој во 1820 година се оженил за нејзината мајка, г. Џонс. Откривајќи дека Ема има таленти за цртање, Симонео го посветил целото свое време на нејзините инструкции и пред да наполни дванаесет години „со голема верност нацртала повеќе од сто портрети од животот“.[1] Таа исто така станала талентирана пијанистка под менторство на Жан Анко.[2]

На 12 април 1837 година се омажила за Алексис Сојер, првиот висок готвач во Реформскиот клуб. Таа потоа го свртела вниманието кон портретите во масло и, со Симонео, патувала низ провинциите, работејќи во Кентербери, Рамсгејт и Шрусбери и стекнала голема популарност. По враќањето во Лондон, таа ги продуцирала „Слепото момче“, „Митачот на премин“, „Баварците“, „Таљони“ и „Кентска Церера“. Во 1842 година го завршила своето последно дело „Двете органи момчиња“. Таа, исто така, покажала две слики во парискиот салон од 1842 година („L'aveugle de la tour de Londres“ и „Портрет на М. Сојер“ - бр. 1729–30). Нејзиниот портрет на Сојер бил изгравиран од Хенри Брајан Хол.[3]

На 29-30 август 1842 година, таа имала компликации со нејзината бременост, поради страв предизвикан од бура со грмотевици, и таа починала истата ноќ во нејзината резиденција во близина на Чаринг Крос, Лондон. Таа била погребана на гробиштата Кенсал Грин, Лондон на 8 септември, каде што нејзиниот сопруг подигнал голем споменик на нејзиниот спомен.[4] Во нејзиниот некролог, списанието Gentleman's ја опишало како „Исечена кога нејзината репутација требало да се збогати и кога, и покрај сите пречки, нејзините заслуги им станале познати на нејзините сонародници“.[2]

Помеѓу 1823 и 1843 година, четиринаесет нејзини слики биле изложени во Кралската академија, триесет и осум во Британската институција и четиринаесет во галеријата на улицата Сафолк (Грејвс, Речник на уметници, стр. 130, 221).

Во јуни 1848 година сто и четириесет нејзини дела биле изложени на чаршијата на Принцот од Велс, под името на Сојеровата филантропска галерија, во име на народната кујна Спиталфилдс, и бил отпечатен каталог. Меѓу овие слики било и „Младите Савојари кои се одмараат“, дело кое за Мадам Сојер го добила името „англиски Мурило“. Две нејзини дела, „Евреите со лимони“ и „Англиската церера“, биле изгравирани од Жерар. Во Париз, каде што биле изложени многу нејзини слики, нејзината репутација била повисока отколку во нејзината родна земја.

НаследствоУреди

Во септември 2018 година, сликата на Сојер на две црни девојчиња, во тропски пејзаж, насликана за кауза за укинувањето на ропството во Британија, била прикажана на телевизиската програма на Би-Би-Си One Fake or Fortune?.[5]

Нејзиниот портрет на Алексис Сојер се уште е во колекцијата на клубот „Реформи“.[5]

НаводиУреди

  1. 1,0 1,1 Brian Stewart & Mervyn Cutten (1997). The Dictionary of Portrait Painters in Britain up to 1920. Antique Collectors' Club. ISBN 1-85149-173-2.
  2. 2,0 2,1 „Obituary – Madame Soyer“. The Gentleman's Magazine. 53. July 1842. стр. 666–8. Посетено на 3 September 2018.
  3. „NPG D6822; Alexis Benoît Soyer“. Portrait. National Portrait Gallery. Посетено на 21 November 2010.
  4. Paths of Glory. Friends of Kensal Green Cemetery. 1997. стр. 94.
  5. 5,0 5,1 „BBC One - Fake or Fortune?, Series 7, A Double Whodunnit“. BBC.

Дополнително читањеУреди

  •  

Надворешни врскиУреди