Елса Ленд (родена Елса Дикен) е почесен пензиониран професор по Оперативни Истражувања на одделот за менаџмент на Лондонското училиште за економија. Таа е најпозната по ко-дефинирањето на алгоритамот сепарација и евалуација заедно со Алисон Доиг, додека спроведувале истражување во Лондонското училиште за економија во 1960 година.[1][2] Таа е омажена со Френк Ленд, кој исто така е почесен пензиониран професор на ЛСЕ.[3]

Елса Ленд
Роден(а)Елса Ленд
УстановиЛондонското училиште за економија
ОбразованиеЛондонско училиште за економија
Познат поАлгоритамот сепарација и евалуација
СопружникФренк Ленд

Образование уреди

Ленд докторирала на Лондонското училиште за економија во 1956 година, а нејзината дисертација била насловена како "Примена на техниките за линеарно програмирање во транспортот на јаглен".[4]

Награди и признанија уреди

Ленд била наградена со Харолд Лардер наградата на Канадското оперативно истражувачко здружение во 1994 година, за остварување на меѓународна разлика во оперативните истражувања.[5]

Наводи уреди

  1. A. H. Land and A. G. Doig (1960). „An automatic method of solving discrete programming problems“. Econometrica. 28 (3). стр. 497–520. doi:10.2307/1910129.
  2. „Staff News“. www.lse.ac.uk. Архивирано од изворникот на 2021-02-24. Посетено на 2018-10-08.
  3. „NATIONAL LIFE STORIES AN ORAL HISTORY OF BRITISH SCIENCE Frank Land Interviewed by Thomas Lean“ (PDF). British Library Sounds. May–June 2010. Архивирано од изворникот (PDF) на 2012-10-11.CS1-одржување: датумски формат (link)
  4. „Ailsa Land - The Mathematics Genealogy Project“. www.genealogy.ams.org. Посетено на 2018-10-08.
  5. „Harold Larnder Prize | Canadian Operational Research Society
    Société canadienne de recherche opérationnelle“
    . www.cors.ca. Посетено на 2018-10-08.