Дурвуништа или Дервеништагребенско село во Егејска Македонија, Република Грција.

Дурвуништа
Дурвуништа во рамките на Егејска Македонија
Дурвуништа
Местоположба на Дурвуништа во Егејска Македонија
Дурвуништа на карта

Карта

Шифра во ЕЛСТАТ 1501070401

Географија и местоположба

уреди

Историја

уреди

Во Отоманското Царство

уреди

На Етнографската карта на Битолскиот Вилает од 1901 г. Дервеништа се води како чисто грчко село во Гребенската каза на Серфиџенскиот санџак со 78 куќи.[1]

Стопанство

уреди

Демографија

уреди

Општествени установи

уреди

Културни и природни знаменитости

уреди

Редовни настани

уреди

Личности

уреди

Култура и спорт

уреди

Иселеништво

уреди

Наводи

уреди
  1. Михајловски, Роберт, уред. (2017). Етнографска карта на Битолскиот вилает (PDF). Каламус. стр. 72.

Надворешни врски

уреди