Делвино (Гребенско)

село во Гребенско, Егејска Македонија


Делвино
Делвино во рамките на Грција
Делвино
Делвино (Грешка во скриптата: Нема модул наречен „Location map/old“.)


Делвино — село во Гребенско, Егејска Македонија, денес Грција.

Географија и местоположба уреди

Историја уреди

Стопанство уреди

Демографија уреди

Општествени установи уреди

Културни и природни знаменитости уреди

  • Делвински мост — стар мост кај селото, прогласен за споменик на културата

Редовни настани уреди

Личности уреди

Култура и спорт уреди

Иселеништво уреди

Наводи уреди

Надворешни врски уреди