Герда Хелберг родена Лундберг (1870–1937) била истакната шведска активистка за правата на жените, која придонела во борбата на Шведска за право на глас на жените. Додека студирала во Упсала, заедно со нејзините колешки, таа го основала првото студентско здружение за жени во Шведска. Откако се преселила во Карлштад во 1897 година, нејзиниот дом станал центар за состаноци на активисти за правата на жените. Во 1903 година, таа го основала огранокот на Карлштад на Националната асоцијација за право на глас на жените (ЛКПР) и во 1912 година била првата жена што била избрана во градскиот совет. По воведувањето на правото на глас на жените, таа претседавала со новоформираниот огранок во Карлштад на Здружението Фредрика Бремер, најстарата постоечка организација за правата на жените во Шведска.[1][2][3]

Герта Хелберг (1920)

Ран живот и образование уреди

Родена во Стокхолм на 22 јуни 1870 година, Герда Лундберг била ќерка на трговецот и индустријалец Олоф Хенрик Лундберг и неговата сопруга Ида Јозефина родена Лундгрен. Таа е израсната во добро ситуиран дом со шест полубраќа и сестри од првиот брак на нејзината мајка. По посетувањето на француското училиште во Стокхолм до 1886 година, таа студирала германски и биологија на Нора Латин, продолжувајќи во Валинска школа. Таа започна да учи јазици на Универзитетот во Упсала во 1888 година, единствената жена меѓу речиси илјада студенти. Дипломирала современи јазици во 1892 година.[1]

Додека студирала во Упсала, таа живеела со Ен-Маргрет Холмгрен и нејзиното семејство во дом кој привлекува либерални радикали. Таа воспоставила пријателства со две други граници, Гули Петрини и Лидија Валстром, а последната и станала доживотна придружничка. Заедно со неколку други жени, Герда Лундберг ги охрабрила да го основаат првото студентско здружение за жени во Шведска, Kvinnliga Studentföreningen, основано на 2 март 1892 година.[2]

Изборно право и права на жените уреди

Истата година, таа го запознала Мауриц Хелберг (1859–1947) од радикалното студентско здружение Верданди. Уредник на дневниот весник Karlstads-Tidninger, тој исто така се залагал за универзално право на глас. Двојката се венчала во 1897 година на 27-от роденден на Герда. Тие се населиле во Карлштад каде што се родил нивниот прв син Хелвин две години подоцна. Нивниот втор син, Лове, е роден во 1903 година, но починал следната година.[1][4]

Во март 1903 година, како резултат на зголемениот интерес за гласовите на жените, бил формиран огранокот на ЛКПР во Карлштад, женско здружение за право на глас. Со Герда Хелштад како претседавачка, организацијата била една од двете најактивни ограноци во западна Шведска, а другата била огранокот во Гетеборг. Семејството, исто така, се преселило во нова резиденција, Вила Скогсбринет, доволно голема за да привлече голем број посетители заинтересирани за движењето на правото на глас.[1]

Во ноември 1912 година, благодарение на поддршката од женското здружение, Хелберг била избрана во градскиот совет каде што работела до 1923 година. Таа година, огранокот на Здружението Фредрика Бремер бил основан во Карлштад со Хелберг како претседател. Таа работела за подобри професионални квалификации за жените и за општа еднаквост. Таа служела до 1935 година кога станала почесна претседателка.[1]

Герда Хелберг починала во Карлштад на 6 август 1937 година.[2]  

Дополнително читање уреди

  • Gerda Hellberg at Svenskt kvinnobiografiskt lexikon
  1. 1,0 1,1 1,2 1,3 1,4 Grosjean, Alexia (15 December 2020). „Gerda Hellberg“. Svenskt kvinnobiografiskt lexikon. Посетено на 13 May 2021.
  2. 2,0 2,1 2,2 „Gerda Hellberg“ (Swedish). Kvinnofronten. 18 July 2020. Посетено на 13 May 2021.CS1-одржување: непрепознаен јазик (link)
  3. Moström, Jenny (2017). „Gerda Hellberg“ (PDF) (Swedish). Karlstads Universitet. Архивирано од изворникот (PDF) на 2019-09-22. Посетено на 13 May 2021.CS1-одржување: непрепознаен јазик (link)
  4. „Karl Mauritz Bernhard Hellberg, I“. Geni. Посетено на 13 May 2021.