Гедикли (Солунско)

Гедикли или Гидикли е поранешно солунско село во Егејска Македонија, Република Грција.

Гедикли
Гедикли во рамките на Егејска Македонија
Гедикли
Местоположба на Гедикли во Егејска Македонија
Гедикли на карта

Карта

Шифра во ЕЛСТАТ

Географија и местоположба уреди

Историја уреди

Стопанство уреди

Демографија уреди

Општествени установи уреди

Културни и природни знаменитости уреди

Редовни настани уреди

Личности уреди

Култура и спорт уреди

Иселеништво уреди

Надворешни врски уреди