Втора охридска парохија

парохија на МПЦ-ОА

Втора охридска парохија — православна парохија, дел од Охридското архијерејско намесништво на Дебарско-кичевската епархија. Парохиски свештеник е Сашо Богдановски (сос. 2016). Парохијата опфаќа дел од Охрид и населбата Свети Стефан.

Цркви уреди

Ова е список на црквите во парохијата.[1] Можно е списокот да е нецелосен.

име населено место изградена слика
Црква „Успение на Пресвета Богородица“
(парохиска црква)
Охрид 1832  
Црква „Св. Архангел Михаил“ Охрид 1985
Црква „Св. Богородица Челница“ Охрид XIV век  
Црква „Св. Стефан“ Свети Стефан 13 век  

Наводи уреди

  1. Јелена Павловска, Наташа Ниќифоровиќ и Огнен Коцевски (2011). Валентина Божиновска (уред.). Карта на верски објекти во Македонија. Менора - Скопје: Комисија за односи во верските заедници и религиозните групи. ISBN 978-608-65143-2-7.