Видан Јанаќиевски

Видан Тодоров Јанаќиевски (23 ноември 1922 во Горно Српци, Битолско — 8 октомври 1944 во Скопско) — македонски партизан, учесник во НОБ.

Животопис уреди

Видан Тодоров Јанаќиевски роден во селото Горно Српци. Бил студент. Од 1943 година станал член на КПЈ. Во 1943 година, Видан се приклучил кон партизанските единици. Завземал разни одговорни должности, но најповеќе бил политички комесар. Припаѓал на Осмата македонска бригада во борбите со балистите во скопско, Видан бил тешко ранет, фатен, ѕверски мачен и на крајот убиен на 8 октомври 1944 година.[1]

Наводи уреди

  1. . Милош Константинов, Тодорка Спанкова (1958). Зборник на паднатите борци во народноослободителната борба од битолската околија. Битола. Отсутно или празно |title= (help)CS1-одржување: друго (link)