Valerie J. Paul е директор на морската станица Smithsonian во Форт Пирс, во Форт Пирс, ФЛ [1] од 2002 година и главен научник на програмата за хемиска екологија. Таа е заинтересирана за морска хемиска екологија и специјализира во истражување на екологијата и хемијата на цијанобактерии, сино-зелени алги, подем. Таа е соработник на Американското здружение за унапредување на науката од 1996 година и била претседател на Конференцијата за истражување морски природни производи Гордон во 2000 година.

Valerie J. Paul
ПолињаMarine Ecology
УстановиSmithsonian Marine Station at Fort Pierce, Fort Pierce, FL University of Guam Marine Laboratory
ОбразованиеUniversity of California at San Diego Scripps Institution of Oceanography at UC San Diego

Живот и кариераУреди

Пол дипломирала на Универзитетот во Калифорнија во Сан Диего во 1979 година со диплома по биологија и студии по хемиска екологија, а потоа во 1985 година докторирала на морската биологија на институтот за океанографија на Универзитетот во Сан Диего. Почнала да работи на морската лабораторија на Универзитетот во Guam во 1985 година, станала директор на лабораторијата во 1991 година до 1994 година, а потоа редовен професор во 1993 година.[2] Во 2002 година прифатила позиција на морската станица Смитсонијан во Форт Пирс како главен научник и директор на екосистемите на карипскиот корален гребен . [3]

Таа истражува морска хемиска екологија, интеракции на морски растенија и тревојади, екологија на корални гребени и еколошки улоги на морски природни производи. Поконкретно во нејзиното истражување за екологија на корален гребен, таа го проучува влијанието на цутот на цијанобактериите врз коралните гребени и ларвите на коралите што градат гребен.[3] [4]

Таа е член на советот на Меѓународното друштво за студии на гребенот од 1992-1996 година, советнички уредник за Корални гребени од 1993 година, член на уредничкиот советодавен одбор на Journal of Natural Products од 2004 до 2008 година и член на California Sea Grant Committee од 2000 до 2001 година и 2006 до 2007 година. Таа исто така била избрана и служела како претседател на Конференцијата за истражување морски природни производи Гордон во 2000 година и како заменик-претседател во 1998 година и била програмски директор на грантот за поддршка на биомедицинско истражување за малцинства во НИХ од 1990 до 2002 година. Пол била избрана за соработник на Американската асоцијација за унапредување на науката во 1996 година.[5] [3]

Избрани публикацииУреди

Пол е автор или коавтор на повеќе од 275 трудови и написи за рецензии. [2] Тука се наведени првите 10 цитирани од нејзините трудови на сите времиња:

НаводиУреди

 

Надворешни врскиУреди

  1. [NULL]. „COSEE Ocean Systems: Directory“. cosee.umaine.edu. Посетено на 2018-08-15.
  2. 2,0 2,1 ORCID. „Valerie Paul (0000-0002-4691-1569) - ORCID | Connecting Research and Researchers“. orcid.org (англиски). Посетено на 2018-08-15. Грешка во наводот: Неважечка ознака <ref>; називот „:0“ е зададен повеќепати со различна содржина.
  3. 3,0 3,1 3,2 „Valerie Paul Staff Page“. www.sms.si.edu (англиски). Архивирано од изворникот на 2018-11-28. Посетено на 2018-08-15. Грешка во наводот: Неважечка ознака <ref>; називот „:1“ е зададен повеќепати со различна содржина. Грешка во наводот: Неважечка ознака <ref>; називот „:1“ е зададен повеќепати со различна содржина.
  4. KapsalisE; Kapsalis, Effie (2017-05-31). „Wonderful Women Wednesday: Dr. Valerie Paul“. Smithsonian Institution Archives (англиски). Посетено на 2018-08-15.
  5. „NOAA Ocean Explorer“. oceanexplorer.noaa.gov. Посетено на 2018-08-15.