Бура (Гребенско)

село во префектурата Гребен, Егејска Македонија


Бура — село во Гребенско, Егејска Македонија, денес Грција.

Бура
Бура во рамките на Егејска Македонија
Бура
Местоположба на Бура во Егејска Македонија
Бура на карта

Карта

Шифра во ЕЛСТАТ 1501010102

Географија и местоположба уреди

Историја уреди

Во Отоманското Царство уреди

На Етнографската карта на Битолскиот Вилает од 1901 г. Бура се води како чисто грчко село во Гребенската каза на Серфиџенскиот санџак со 16 куќи.[1]

Стопанство уреди

Демографија уреди

Општествени установи уреди

Културни и природни знаменитости уреди

Редовни настани уреди

Личности уреди

Култура и спорт уреди

Иселеништво уреди

Наводи уреди

  1. Михајловски, Роберт, уред. (2017). Етнографска карта на Битолскиот вилает (PDF). Каламус. стр. 71.

Надворешни врски уреди